otomasyon nedir

Yayınlandı: 02 Kasım 2007 / Elektrik-Otomasyon

Otomasyon
Endüstridekolay ve güvenilir üretim ve yönetimi, temelde prosesin doğruişletilmesi ve her adımında kontrol edilmesiyle mümkündür. Bu şekildebir prosesi planlarken, daha az insan gücü ile daha kontrollü vekaliteli üretim için en iyi yardımcımız otomasyon olacaktır.Otomatikkontrolün endüstride ilk yerleşmeye başlıdığı tarihte pekçok sistemrölelerle veya özel olarak tasarlanmış elektronik kartlarla kontrolediliyordu. Bu sistemlerin çok maliyetli olması yanında karmaşıkyapısı, arıza takibinin zorluğu ve yeni teknolojik gelişmelere açıkolmaması gibi daha birçok sorunuda beraberinde getirmekteydi. Aynızamanda reçete işleme, veri toplama, değerlendirme ve raporlamaözelliklerinde yoktu. İşte bu nedenlerden dolayı PLC’ler(programlanabilen konroller) ve SCADA (veri tabanlı gözetleme vekontrol sistemeleri) doğdu.

Ancakgelişen teknoloji beraberinde yeni sorunlarda getiriyordu. Bunlarteknolojinin hızına ayak uyduramayan sistemlerdi. Yedek parçabulamadığı için çöpe atılan sistemler, her biri otomatik çalıştığıhalde birbirinden habersiz ve kontrolsüz çalışan makina grupları,işletmeleri büyük maliyetler gerektiren yeni arayışlara sürüklemekteydi.

Fabrikanızayada işletmenize yerleştirmek istediğiniz kontrol sisteminin yapısınaseçerken hangi konulara dikkat ettiğinizi tahmin etmek. Aklınıza ilkgelen soru; seçtiğiniz yapının en ekonomik çözüm olup olmadığıdır. Bazızamanlarda sırf daha ekonomik diye tercih ettiğiniz bir yapı, belki oanda sizin iyi bir seçim olabilir.

Fakatişletmenizin geleceği açısından baktığınızda yeni teknolojikgelişmelere ne kadar cevap verebileceği ikinci önemli soru olarakkarşınısza çıkar. Ancak teknolojideki bu gelişmeler o kadar hızlı ki,siz daha sorunun cevabını düşünürken sisteminizin demode olabilir.Bunun için yapılması gereken anlayacağınız gibi daha başlangıçta en iyikararı verebilmektir.


Bizegöre seçeceğiniz sistem modüler, yeni teknolojik gelişmeleri destekleyebilecek normlarda ve üniversal bir yapıda olmalıdır. Üretimde insanfaktörünü minimuma indirecek şekilde, yani üretimin verimini vekaliteyi artıracak yapıda olmalıdır. Doğru zamanda, doğru verilerle veplanlı olarak imalat yapa bilecek performansı göstermelidir. En azmaliyetle günün teknolojisini yakalayabilmedir. Buda ancaksisteminizdeki her noktayı denetleye bilen üniversal bir kontrolünitesi (PLC), bu kontrol ünitesine bağlı olarak çalışan veri toplamadeğerlendirme, raporlama ve reçete görevlerini üstlenen bir SCADAsistemi, sistemi meydana gelebilecek arızaları, hazırlanan raporlarıkullanıcıya sunan yazıcı üniteler ve işletmenin diğer birimlerinisistemi izleyebilmesinin sağlayabilen terminallerle meydana getirilenbir yapı ile sağlana bilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s